Nejčastější dotazy ke kurzům plavání

Máme radost, že se zajímáte o naše kurzy plavání. Jaké dotazy dostáváme nejčastěji? Sepsali jsme vám je. Určitě v nich najdete odpověď i na své otázky. Pokud ne, neváhejte nás kontaktovat.

Plavání je stejně jako další pohybové aktivity přínosem pro správný rozvoj a posílení těla a to jak u dětí (od nejútlejšího věku) tak i u dospělých. U plavání je velkou předností zapojování celého těla, nikoliv jen některé části. Proto je vhodné i jako kompenzační aktivita k jiným sportům. Dalším přínosem je otužování a to i v krytých bazénech. U nejmenších dětí je to jedna z prvních sportovních aktivit, které vůbec může dítě zažívat a ještě navíc ve společnosti a za velké dopomoci rodiče, což přispívá i k utužování vztahu mezi rodičem a dítětem. V neposlední řadě se jedná o aktivitu, která velmi přispívá k bezpečnosti dětí u vody – získávají zdravý respekt z vody, ale také dovednosti, které mohou zachránit život dítěte.

Do našich kurzů plavání se můžete přihlásit již od 6ti měsíců věku dítěte. Zápisy probíhají formou online po zaregistrování / přihlášení do náhradového systému.
Důležité je u nové registrace uvést správné datum narození a uvést plavecké zkušenosti dítěte. V případě potřeby nás kontaktujte skrze e-mail asc@aquasportclub.cz nebo v telefonických úředních hodinách 226 801 296, které vždy aktualizované naleznete na úvodních stránkách náhradového systému.

Děti jsou do skupin rozděleny podle věku a plavecké dovednosti, při výběru skupiny je zohledňována i povaha dítěte a snažíme se maximálně vyhovět režimu dané rodiny.

Ano, ale za předpokladu, že pro vašeho plaváčka je v nabídce více kurzů u různých instruktorek. Pak je výběr zcela na vás. Instruktorky mají pevně daný rozvrh lekcí, který nelze měnit dle přání rodičů. Snažíme se, aby všechny naše instruktorky a instruktoři měli dobrý vztah k dětem, byli trpěliví a tolerantní.

Ano, změna termínu plavání možná je a to v případě, že je v jiném vhodném kurzu volné místo. Pro případnou změnu je nutné nás kontaktovat. Vždy u změny kurzu spolu s rodičem zvažujeme všechna pro a proti takové změny.

Kurzy plavání jsou 2 v rámci jednoho školního roku. Od září do konce ledna a od února do konce června. Každý kurz má 20 lekcí. K omlouvání lekcí a výběru náhrad slouží náhradový systém, do kterého má každý rodič přístup. Také je možno lekce omlouvat pomocí SMS (návod najdete na průkazce) nebo v náhradovém systému.. Aby byla lekce řádně omluvena a vznikl tím nárok na náhradu, je potřeba lekci omluvit nejpozději do 8 hodin do rána v den konání lekce.

Kurzy plavání se hradí celé (záloha a doplatek), nikoliv po lekcích. Na každou platbu je určený termín, do kterého musí být uhrazena. Platbu lze provést hotově na recepci nebo převodem na účet, další info zde.

Potřeby pro rodiče jsou jednoduché – plavky, ručník. Dále záleží na každém – brýle, pantofle, plavecká čepice – nejsou povinné. Děti u nás plavou v plavkách a to i ti úplně nejmenší. Pro nejmladší plaváčky doporučujeme plavky z tenkého neoprenu (např. značka Splash about). Dále pro dítě potřebujete ručník (osušku) a hygienické potřeby, na které jste zvyklí. Plavecká čepice a brýle nejsou povinné, ale čím bude dítě starší, tím spíš bude brýle potřebovat. Boty vhodné k bazénu doporučujeme kvůli bezpečnosti. Neoprenové plavky, plavecké brýle i boty vhodné k bazénu lze zakoupit na naší recepci, nelze plavat v plenkách do vody.

Ano, účast rodičů na lekci je možná po domluvě s lektorem. Je nutné se před vstupem převléknout (tričko, kraťasy). Bez vhodného převlečení nebudete na lekci vpuštěni. U kurzů, kde plavou již děti samostatně, rodič dítě doprovází v šatně a sprchách a předává jej u dveří bazénu instruktorce/instruktorovi. Po ukončení lekce si opět dítě vyzvedává tamtéž.  Jakékoliv jiné návštěvy, náhledy, focení, natáčení apod. je vždy nutné konzultovat s instruktorkou/instruktorem a ostatními členy daného kurzu.
Na lekcích na bazénu 25  plní ochranný dohled instruktoři pouze během výuky.  Prostor šaten musí opustit účastníci kurzu nejpozději do 15 min. po ukončení kurzu/tréninku (v šatnách a sprchách za děti neodpovídají instruktoři plavání).

Lekce plavání trvají 30 minut na bazénech 1-4 a 45 minut na bazénu 25m. Na recepci se dostavte 20-30 minut před začátkem lekce, abyste se v klidu na plavání připravili (spěch nepřispěje k pohodě ve vodě). Po odplavání je nejlepší s dítětem chviličku vyčkat v prostoru s bistrem a hernou, aby se dítě (především v zimních měsících) aklimatizovalo. Prosíme o dodržování doby pobytu po plavání maximálně 60 minut.

Když přijdu s kočárkem, kam s ním? Parkoviště u našeho areálu je opravdu prostorné, parkovacích míst je vždy dost. Pro kočárky (eventuálně kola) je určena místnost uvnitř areálu, kam mají přístup pouze návštěvníci kurzů. I tak zde ale nenechávejte žádné důležité věci či cennosti.

Každý návštěvník dětské části areálu má k dispozici 2 skřínky. Jednu hned za vstupem, která slouží k odložení bot a vrchního oblečení (kabáty, bundy, čepice apod). Druhou již v šatně, která slouží k odložení všeho zbylého oblečení. V šatnách je dostatek přebalovacích pultů, ohrádek a nočníků pro co nejednoduší manipulaci s nejmenšími dětmi.

Vždy stav dítěte konzultujte s ošetřujícím lékařem dítěte. Ten vám doporučí, zda je tato aktivita vhodná či nikoliv. Z našich dlouhodobých zkušeností můžeme říci, že velké většině dětí s nějakým zdravotním problémem plavání prospívá. Děti s atopickým ekzémem, kterým je pokožka po plavání správně ošetřena, navštěvují kurzy plavání bez zhoršení jejich stavu. V našem areálu jsme přivítali již poměrně velké množství dětí, které s nějakou zdravotní komplikací (někdy i poměrně velkou) přišlo a úspěšně prošlo minimálně jedním kurzem. Pokud se pro plavání po konzultaci s lékařem rozhodnete, čím více informací sdělíte při zápisu a následně i instruktorce, tím lépe.

Voda v našich bazénech je čištěna pískovou filtrací, UV lampou a chlorem. Chlor je nezbytný ke zničení přítomných bakterií ve vodě. Také dochází pravidelně k čištění viditelných nečistot vysáváním. Kvalita vody je hlídána a pravidelně testována příslušnou hygienickou stanicí dle vyhlášky upravující hygienické požadavky na bazény.

Ano, k dispozici je pro vás bistro v dětské části areálu nebo bistro s výhledem na bazén 25 m. Zde si můžete pro vás i pro vašeho plavce občerstvení zakoupit na našem baru. Každý den je v nabídce polévka a teplé jídlo. Denní nabídku najdete na našich stránkách na celý týden dopředu. V bistru v dětské části jsou k dispozici jídelní židličky, lehátka pro nejmenší a mikrovlnná trouba sloužící pro ohřev pokrmů pro nejmenší. A pro kojící maminky je k dispozici kojící místnost (vchod z dámské šatny).

Odpovědět na tuto otázku je poměrně složité, záleží na tom, co si pod tímto pojmem představujete vy osobně. Při představě dítěte s několika nadlehčovacími pomůckami, které se někam „dohrabe“, tak to se „plavat“ naučí poměrně rychle. U nás se snažíme respektovat psychomotorický vývoj dětí a nijak ho neurychlovat. Všechny aktivity mají vést ke spokojenosti a radosti dítěte. Základní plavecké dovednosti se děti (i rodiče) učí nenásilnou formou hry. Každé dítě potřebuje být na vodu nejprve adaptováno (nevadí mu voda v obličeji, orientuje se pod vodou, nezmatkuje, dokáže se potopit, samostatně skočí do vody, splývá na hladině atd. – je celkově spokojené) a teprve pak začít s nácvikem plavecké lokomoce (cca ve 4-5 letech).

Prsa jsou pohybově a koordinačně nejsložitější plavecký způsob, takže aby se ho děti správně naučily, je potřeba, aby dospěly. Ve smyslu pohybovém i mentálním.

  1. přicházíme na recepci
  2. odevzdáváme recepční průkazku, dostáváme čipové hodinky
  3. vcházíme do dětské části plaveckého areálu, pokud přicházíme s kočárkem, hned za vstupem ho necháme v kočárkárně
  4. vyzouváme si za dveřmi boty, ukládáme je spolu s vrchními částmi oblečení do přidělené žluté skřínky
  5. odcházíme do šatny – pánské či dámské, do přidělené skřínky odkládáme všechno oblečení, s sebou si vezmeme pouze toaletní potřeby a ručník
  6. osprchujeme se bez plavek a umyjeme mýdlem (pokud plave již dítě samostatně – týká se to pouze jeho), úplně se odlíčím – 😊myslím na čistotu vody v bazénu😊
  7. odcházíme k bazénu
  8. čekáme před dveřmi bazénu, až nás instruktorka vyzve ke vstupu
  9. užíváme si lekci plavání 😊 nebo čekáme na svého plaváčka na chodbě či v bistru. Neopouštíme areál.